Video Yer Bilimleri

Volkanlar: Lav Gölleri

Nyiragongo Yanardağı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Virunga Milli Parkı içinde yer alan aktif bir yanardağ. 1882 yılından bu yana kesintisiz olarak faaliyetini sürdüren Nyiragongo volkanı, yaklaşık 600 m.lik derinliğe sahip bir çukur içinde yer alan bir lav gölüne sahip. Deniz seviyesinden 3470 m. daha yüksek olan bu dağ, saatte 4o km.lik bir hızla volkanik püskürtmeler yapıyor. Yaklaşık 8 milyon metreküplük lav hacmine sahip olan bu lav gölü, bu hacmi ile kendi alanında dünyanın en büyüğü.

10 Ocak 1977 tarihine gelindiğinde ise krater duvarlarının çatlaması ile lav gölü bir saatten az bir sürede boşaldı. Lavlar yanardağın yamaçlarında aşağı saatte 60 mil kadar bir hızla akmaya başladı ve yanardağın eteklerinde yer alan yerleşim birimlerinde yaşayanlardan en az 70 kişinin ölümüne neden oldu. 17 Ocak 2002 tarihindeki ikinci patlamada ise 2800 m. yüksekliğe ulaşan lavlar 147 kişinin ölümüne ve binlerce insanın evsiz kalmasına sebep oldu.

 

Nyiragongo Dağının 3470 m. rakımlı zirvesinden görünen lav gölü.

 

– Kaldera oluşturan volkanik faaliyet zaman zaman taşar ve “lav nehir”leri oluşturur.

Erta Ale Lav Gölü

Ethiyopya’nın kalbinde yanan ateş Erta Ale Volkanı müthiş bir jeolojik oluşumu gözler önüne seriyor.
Oluşumuna baktığımızda Ethiyopya’da yer alan Danakil çukurluğunda bulunan Eta Ale volkanı yerkabuğu hareketleri sırasında oluşan kırılmalar sonucunda yerin derinliklerinde bulunan magmanın yüzeye çıkması ile oluşmuştur.

613 metre yüksekliğe sahip olan bu volkanik dağın en önemli özelliği tepesinde bir lav gölünün olması ve bu lav gölünün Dünyanın en uzun lav gölü olma özelliğine sahip olmasıdır.

Bu lav gölünü ilginç kılan başka bir olay ise ABD’li uzmanlar tarafından çöp imha alanı olarak düşünülmesidir.

Aktif bir yanardağ çöp sorunu ortadan kaldırabilir. ABD’de uzmanlar bunu Etiyopya’nın aktif Erta Ale yanardağında test etti ve onayladı.

LiveLeak.com sitesinde yayınlanan deneyde ortalama bir insan ağırlığında çöp dolu torba 73 metre yüksekten yanardağın 1200 derece sıcaklığında lavla kaplı kratere atıldı. Torba lav gölüne düşmeden 2-3 metre havada alev aldı ve ateş topuna döndü. Ancak volkanlar dünyanın çöpüne deva olmaktan çok uzak. Çünkü Erta Ale gibi yanına yaklaşılabilir lav gölüne sahip volkanların sayısı dünyada bir düzineyi bile geçmiyor.

BBC ekibi “earth” belgesel serisinde bu “lav gölü”nü konu almıştır.

 

Kaynak:

http://bastansonadunya.blogspot.com.tr/

Volcanologic Society ekibinin amatör yanardağ uzmanları’nın araştırmaları.

http://www.redbull.com/tr/tr/adventure/stories/1331674910425/aktif-yanardaglar-kesfi

2 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.