Yeni Hücre Türleri Bulundu

Mehmet Özbek
Yeni Hücre Türleri Bulundu

Özet : Yaklaşık 200 yıldır tüm canlıların hücrelerden oluştuğu biliniyor.Çok sayıda hücrenin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık organizmalarda hücrelerin başkalaşımıyla oluşan farklı türde farklı türde hücreler bulunur.Bir hücrenin türünü belirleyen şey, o hücrede hangi genlerin aktif olduğudur.Ancak bu sürenin detayları hakkında hala çok az şey biliniyor.

 

Karolinska Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı kısa süre önce geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak beyindeki hücreleri detaylı bir şekilde inceledi.Hücrelerin tek tek incelenmesine imkan veren yöntem,tek hücre dizilimi olarak adlandırılıyor ve hücrelerden hangi genlerin aktif olduğu hakkında bilgi veriyor.

 

insan-beyin-hayal-gucu-saglik-beyin-hucre-beyin-hucresi-690985h

 

Farelerin beyin korteksinden üç binden fazla hücrenin tek tek incelendiği çalışmalar sonucunda,araştırmacılar bazıları daha önce bilinmeyen 47 değişik hücre türü belirledi.Dr. S. Linnarsson ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçlarını Science’da yayınladı.Bu çalışma sırasında elde edilen sonuçların,beyin hastalıkları tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesinde yararlı olacağı düşünülüyor.

 

Kaynak : Bilim Teknik

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.