Teknoloji Tıp

Yeni Hücre Türleri Bulundu

Özet : Yaklaşık 200 yıldır tüm canlıların hücrelerden oluştuğu biliniyor.Çok sayıda hücrenin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık organizmalarda hücrelerin başkalaşımıyla oluşan farklı türde farklı türde hücreler bulunur.Bir hücrenin türünü belirleyen şey, o hücrede hangi genlerin aktif olduğudur.Ancak bu sürenin detayları hakkında hala çok az şey biliniyor.

 

Karolinska Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı kısa süre önce geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak beyindeki hücreleri detaylı bir şekilde inceledi.Hücrelerin tek tek incelenmesine imkan veren yöntem,tek hücre dizilimi olarak adlandırılıyor ve hücrelerden hangi genlerin aktif olduğu hakkında bilgi veriyor.

 

insan-beyin-hayal-gucu-saglik-beyin-hucre-beyin-hucresi-690985h

 

Farelerin beyin korteksinden üç binden fazla hücrenin tek tek incelendiği çalışmalar sonucunda,araştırmacılar bazıları daha önce bilinmeyen 47 değişik hücre türü belirledi.Dr. S. Linnarsson ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçlarını Science’da yayınladı.Bu çalışma sırasında elde edilen sonuçların,beyin hastalıkları tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesinde yararlı olacağı düşünülüyor.

 

Kaynak : Bilim Teknik

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.