Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Yer Bilimleri

Yerçekimi Neden Dünya’nın Her Yerinde Aynı Değildir

Yoğunluğu her noktada aynı olan küre şeklindeki bir yapının merkezinden eşit uzaklıktaki noktalara etki eden kütleçekim kuvveti eşittir.Ancak şekli tam küresel olmadığı için Dünya’nın kütleçekim alanı her yerde aynı değildir.Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşü, şeklinde bazı düzensizliklere sebep olur. Dünya’nın ekvator hizasındaki çapı kutuplardakinden yaklaşık40 kilometre daha uzundur.

Bilim Ve Teknik Dergisi - Şubat 2015

 

İki cisim arasındaki kütleçekim kuvveti aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğundan, kutuplardaki bir cisme etki eden kütleçekim kuvveti ekvatordakinden %0,66 daha fazladır. Dünya ile Ay arasındaki kütleçekim etkileşimi de Dünya’nın şeklinde düzensizliklere neden olur.

 

Bunun yanı sıra yüzey şekilleri de Dünya’nın kütleçekim alanındaki değişimlerin nedenlerindendir.Örneğin ekvator bölgesinde 5000 metre yüksekliğindeki bir dağın zirvesinde bulunan bir insanın ağırlığı, deniz seviyesindeki ağırlığından daha düşüktür.

Bilim Ve Teknik Dergisi - Şubat 20151

Son yıllarda yapılan araştırmalar buzullardaki erimenin,okyanus tabanının hareketli
yapısının Dünya’nın kütleçekim alanını etkilediğini gösteriyor.

Kayaçların yoğunluğu da Dünya’nın kütleçekim alanında düzensizliklere neden olur.
Çoğunlukla kayaçların yoğunluğu 2-4 g/cm3 arasında değişir yani 1 cm3 kayacın kütlesi 2-4 gram aralığında olabilir. Yoğunluğu düşük tortul kayaçlardan oluşan
bölgelerdeki kütleçekim kuvveti, yoğunluğu yüksek kayaçlardan oluşan
bölgelere göre daha düşüktür.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.